چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟( قسمت اول- تاسیس دانشگاه شخصی)

  معمولا وقتی صحبت از شغل مورد علاقه می شود، اولین چیزی که به ذهن  می رسد رفتن به دانشگاه و درس خواندن در رشته ای است که به نوعی مرتبط با کار مورد علاقه ما باشد. به عبارتی ما به دانشگاه می رویم تا در مسیر شغلی دلخواه خود قرار بگیریم. در یک رشته […]

 

معمولا وقتی صحبت از شغل مورد علاقه می شود، اولین چیزی که به ذهن  می رسد رفتن به دانشگاه و درس خواندن در رشته ای است که به نوعی مرتبط با کار مورد علاقه ما باشد. به عبارتی ما به دانشگاه می رویم تا در مسیر شغلی دلخواه خود قرار بگیریم. در یک رشته به خصوص درس می خوانیم  تا خود را به عنوان  متخصص آن حوزه به بازار کار و دنیای بیرون معرفی کنیم.

اما آیا در دنیای امروز، تنها راه ساختن رزومه شخصی و متخصص شدن، دانشگاه رفتن است؟

به نظر می رسد که امروز به لطف داشتن اینترنت هر کدام از ما میتوانیم برای خود رسانه ای بسازیم و در آن رسانه مشغول به فعالیت شویم.

این رسانه می تواند دانشگاه شخصی ما باشد.

دانشگاهی که در آن هم یاد بگیریم و هم به دیگران یاد بدهیم.

معمولا در دانشگاه ما فقط در حال یاد گرفتن هستیم و فرصتی برای یاد دادن باقی نمی ماند.( البته اگر واقعا در دانشگاه بتوانیم چیزی یاد بگیریم)

علاوه بر این زمانی که رشته تحصیلی خود را تمام می کنیم، تنها چیزی که از آن چند سال درس خواندن برای ما باقی می ماند مدرک تحصیلی ماست.

برای کارفرمایان هم این یک اصل پذیرفته شده است که داشجو در دانشگاه کاری یاد نمی گیرد و این ما هستیم که باید فرد را جذب کرده و به او کار یاد بدهیم.

نتیجه هم این میشود که فرد در جلسه مصاحبه کاری، کاملا خام و صفر کیلومتر دیده می شود و ممکن است در جایگاهی قرار بگیرد که اصلا استحقاق آن را ندارد. همینطور در مذاکره حقوق پیشنهادهای بسیار پایین دریافت می کند.

مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که کارفرما قبل از آن جلسه مصاحبه، نسبت به ما شناختی ندارد. و وقتی هم که  شناختی وجود نداشته باشد، ما در ذهن کارفرما مانند هزاران فرد دیگری خواهیم بود که صرفا یک رشته را خوانده اند و  جز یک مدرک چیز دیگری در چنته ندارند.

اما بیایید به یک گزینه جایگزین فکر کنیم.

اگر به موضوعی علاقه داریم، می توانیم یک وبلاگ راه اندازی کنیم و در مورد آن بنویسیم.
این وبسایت می شود دانشگاه شخصی ما. دانشگاهی که ما را ترغیب می کند بیشتر یاد بگیریم و از آن مهم تر اینکه آموخته هایمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

حالا بعد از چند سال ما چه داریم؟

یک وبسایت غنی با کلی محتوا در زمینه تخصصی.

در این حال هم خودمان را به معنای واقعی کلمه یک متخصص معرفی کرده ایم و تخصص ما صرفا محدود به یک مدرک دانشگاهی نمی شود. بلکه این تخصص در محتواهایی که در وبسایت خود تولید کرده ایم خود را نشان می دهد.
این کار دو مزیت دارد.  وقتی در مورد موضوع مورد علاقه خود محتوا تولید میکنیم، در آن موضوع به تسلطی فراتر از حد انتظار می رسیم. تسلطی که کاملا ما را متمایز از سایرین خواهد کرد. از طرفی وقتی تولید محتوا می کنید، به مرور زمان هم مخاطبانی پیدا می کنید که می توانند در آینده مشتری مستقیم شما شوند و هم کارفرمایان‌حرفه ای و اهل مطالعه و تحقیق با شما آشنا خواهند شد، که طبیعتا تمایل زیادی به همکاری با شما دارند

در این حالت شما جایگاه خود را قبل از جلسه مصاحبه در ذهن کارفرما تعیین کرده اید و او دید کاملا متفاوتی در مقایسه با یک دانشجوی فارغ التحصیل به شما خواهد داشت.

برای پیدا کردن شغل مورد علاقه، به وبلاگ نویسی خیلی جدی تر از تحصیل در دانشگاه فکر کنید. وقت آن است که با یک لپ تاپ و اینترنتی معمولی، دانشگاه شخصی خود را تاسیس کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *